Ultrazvuk mišićno-koštanog sustava

Ultrazvuk mišićno-koštanog sustava

Kada i zašto je potrebno napraviti ultrazvuk mišićno-koštanog sustava?

Mišićno-koštani sustav temelj je svakog našeg pokreta, omogućuje nam stabilnost, oslonac i kretanje, a sastoji se od mišića, kostiju, zglobova, tetiva i ligamenata.

Kada dođe do ozljede ili bolesti u ovom sustavu, svakodnevne aktivnosti postaju teške ili bolne. U takvim slučajevima ultrazvuk (UZ) mišićno-koštanog sustava daje podatke neophodne za pravilnu dijagnozu i plan liječenja.

U ovom blogu objašnjavamo važnost mišićno-koštanog sustava, zašto i kada je potrebno raditi ultrazvuk, kako ultrazvuk mišićno-koštanog sustava izgleda te koje su njegove prednosti.

Mišićno-koštani sustav omogućava nam kretanje i stabilnost, a ovaj sustav čine: kosti, mišići, zglobovi, tetive i ligamenti.

Što je mišićno-koštani sustav i koja je njegova uloga u tijelu?

Mišićno-koštani sustav sastoji se od kostiju, zglobova, tetiva i ligamenata koji zajedno podržavaju i omogućuju kretanje cijelog tijela. Ovaj sustav igra ključnu ulogu u stabilnosti i funkcionalnosti tijela, omogućavajući nam hodanje, podizanje, savijanje i obavljanje svih aktivnosti koje zahtijevaju kretanje.

Ultrazvuk koljena jedna je od dijagnostičkih metoda koja se izvodi kod ozljede koljena.

Kada i zašto je potrebno napraviti UZ mišićno-koštanog sustava?

Ultrazvuk mišićno-koštanog sustava je neinvazivna i učinkovita dijagnostička metoda koja liječnicima pomaže u otkrivanju promjena i potencijalnih problema na mišićima, tetivama, ligamentima, zglobovima i drugim strukturama.

UZ mišićno-koštanog sustava često se koristi kod pojave određenih simptoma, ozljeda ili bolesti. Ovo su situacije u kojima je ultrazvuk mišićno-koštanog sustava posebno koristan:

  • Akutne ozljede – Za sportske ozljede ili iznenadne ozljede koje uključuju uganuća, istegnuća ili nagnječenja, ultrazvuk može brzo identificirati oštećenje mekog tkiva i odrediti težinu ozljede.
  • Bolovi u zglobovima i otekline - UZV može pokazati prisutnost upale ili tekućine u zglobovima, poput sinovitisa (upala zglobne ovojnice), kao i prisutnost ganglijskih cista ili drugih benignih tumorskih tvorevina.
  • Kronična bol – Za pacijente koji pate od kronične boli u vratu, ramenima, laktovima, koljenima ili gležnjevima, ultrazvuk može identificirati prisutnost tendinitisa, burzitisa ili drugih dugotrajnih stanja.

Kod dugotrajne bolnosti plantarne fascije, ultrazvučnim pregledom možemo dijagnosticirati i razlučiti radi li se o rupturi ili upali, tj. plantarnom fascitisu.

  • Problemi s tetivama i ligamentima - UZV mišićno-koštanog sustava daje uvid u tetive i ligamente što je korisno za prepoznavanje ruptura (prijeloma) ili oštećenja.
  • Ozljede mišića – U slučaju istegnuća ili puknuća mišića, UZV može točno pokazati mjesto i opseg oštećenja.
  • Degenerativne promjene – Ultrazvuk mišićno-koštanog sustava može pokazati promjene nastale uslijed degenerativnih bolesti, poput osteoartritisa.

Ultrazvuk može pokazati i određene degenerativne promjene poput osteoartritisa koje u Poliklinici Ivković liječimo različitim regenerativnim metodama.

  • Sindrom karpalnog tunela i drugi sindromi – Ultrazvuk može pomoći u dijagnosticiranju stanja u kojima dolazi do kompresije živaca, uključujući sindrom karpalnog tunela.

Ovaj dijagnostički alat često se koristi i kao kontrolna metoda tijekom procesa oporavka, praćenja cijeljenja tkiva i prilagođavanja terapije prema rezultatima.

Kako izgleda ultrazvuk mišićno-koštanog sustava?

Ultrazvuk mišićno-koštanog sustava je neinvazivna, bezbolna procedura koja se izvodi brzo i jednostavno. Postupak uključuje sljedeće korake:

  • Priprema pacijenta - pacijent se postavlja u položaj koji omogućuje lak pristup regiji koju treba pregledati.
  • Nanošenje gela - Na kožu se nanosi poseban gel koji pomaže prijenos ultrazvučnih valova i daje jasniju sliku.
  • Upotreba sonde – Liječnik koristi sondu (pretvornik) koja šalje ultrazvučne valove prema ciljnom tkivu. Valovi se odbijaju od tkiva i vraćaju u sondu stvarajući sliku koja se prikazuje na ekranu.
  • Analiza slike - Slika na ekranu omogućuje liječniku detaljnu analizu strukture tkiva i prepoznavanje eventualnih nepravilnosti.

Cijela procedura traje od 15 do 30 minuta, ovisno o broju zglobova ili mišića koje je potrebno pregledati.

Ultrazvuk je neinvazivna, brza i jednostavna metoda koju možemo koristiti za različite ozljede mišićno-koštanog sustava.

Zaključak

Ultrazvuk mišićno-koštanog sustava ključna je dijagnostička metoda za sve pacijente s ozljedama, bolovima ili kroničnim bolestima mišića, kostiju i zglobova - brza, precizna i potpuno neinvazivna. 

Ukoliko se nosite s neugodnim bolovima ili ograničenom pokretljivošću, ultrazvuk mišićno-koštanog sustava može biti prvi korak ka ozdravljenju i povratku svakodnevnim aktivnostima.

U Poliklinici Ivković možete obaviti ultrazvuk mišićno-koštanog sustava, kao i brojne druge specijalističke preglede i terapije. Saznajte više o našim uslugama i zakažite što vam je potrebno.

OSTALE OBJAVE

Avaskularna nekroza - liječenje

Avaskularna nekroza - liječenje

više
Što je osteoartritis, kako prepoznati i ublažiti simptome te koje su učinkovite metode liječenja?

Što je osteoartritis, kako prepoznati i ublažiti simptome te koje su učinkovite metode liječenja?

više
Dječja ortopedija: Česti problemi s kralježnicom kod djece

Dječja ortopedija: Česti problemi s kralježnicom kod djece

više