Dobrodošli na stranicu sa najčešće postavljanim pitanjima! Ovdje ćete pronaći odgovore na teme koje najviše zanimaju naše pacijente - od regenerativne medicine do sportskih ozljeda, dijagnostičkih pregleda i dječje ortopedije.
Za sve dodatne informacije i pitanja, te rezervaciju termina, obratite nam se putem imejla info@poliklinika-ivkovic.hr ili telefona +385 91 6127 349.
Odgovor: Pregled proktologa u Zagrebu možete obaviti u našoj Poliklinici kod dr. Ive Martine Strajher, specijalistica opće i abdominalne kirurgije. Pomažemo kod hemoroida, fisura, fistula i drugih problema završnog dijela probavnog sustava.
Odgovor: U Poliklinici Ivković obavljamo specijalističke ORL preglede za odrasle i djecu. Bilo da se radi o problemima sa sinusima, sluhom, grlom ili disanjem, koristimo suvremenu dijagnostiku i nude cjeloviti pristup liječenju. Također izvodimo i operacijske zahvate, a nudimo i usluge iz područja estetske medicine glave i vrata.
Odgovor: Redovite kontrole omogućuju pravovremeno otkrivanje i liječenje problema u rastu i razvoju.
Dojenčad se pregledava u dobi od 1 i 3 mjeseca (kukovi). Manja djeca svake 1-2 godine radi kontrole stopala i držanja. Djeca u razvoju (posebno školska djeca i adolescenti) prate se svake godine ako postoje ortopedski poremećaji.
Odgovor: Neki od najčešćih ortopedskih problema kod djece uključuju:
Odgovor: Prvi ortopedski pregled novorođenčeta obično se obavlja između 4. i 6. tjedna života, radi ultrazvuka kukova. Kasnije se preporučuje posjet dječjem ortopedu ako primijetite:
Odgovor: Dječja ortopedija je specijalizirana grana ortopedije koja se bavi dijagnosticiranjem, praćenjem i liječenjem problema mišićno-koštanog sustava kod djece i adolescenata - od rođenja do odrasle dobi. Obuhvaća kongenitalne deformacije, poremećaje rasta, ozljede, ali i praćenje posture, hoda i razvoja kralježnice.
Odgovor: Oporavak nakon ozljede koljena ovisi o vrsti ozljede (meniskus, ligamenti, hrskavica) i načinu liječenja. U Poliklinici Ivković razvijamo individualizirane planove oporavka koji uključuju dijagnostiku, regenerativne metode (PRP, matične stanice), fizikalnu terapiju i praćenje napretka. Cilj je stabilnost, funkcionalnost i povratak aktivnostima bez boli.
Odgovor: Najčešće ozljede koljena uključuju:
Te se ozljede često javljaju kod sportaša i aktivnih osoba, ali i kod starijih s degenerativnim promjenama.
Odgovor: Naš odjel sportske ortopedije fokusiran je na dijagnostiku, liječenje i rehabilitaciju ozljeda kod profesionalnih sportaša i rekreativaca. Koristimo najnovije metode, uključujući PRP terapije, matične stanice i suvremenu dijagnostiku kako bismo omogućili brži i sigurniji povratak fizičkim aktivnostima.
Odgovor: Matične stanice iz masnog tkiva izdvajaju se minimalno invazivnim postupkom i koriste se u regenerativnoj medicini za liječenje hrskavice, zglobova i mekih tkiva. Posebno su korisne u liječenju kroničnih ortopedskih problema i sportskih ozljeda, kada tradicionalne metode ne daju željene rezultate.
Odgovor: U nekim slučajevima, posebno kod blagih do umjerenih tegoba, PRP može odgoditi ili čak izbjeći operaciju. Međutim, kod uznapredovalih stanja (npr. teški artritis) operacija ostaje najbolja opcija. Odluku donosi ortoped nakon pregleda.
Odgovor: Budući da se koristi pacijentova vlastita krv, PRP je vrlo sigurna metoda s minimalnim rizikom. Moguće nuspojave uključuju blago crvenilo, oteklinu ili bol na mjestu injekcije.
Odgovor: Većina pacijenata osjeća blagu nelagodu tijekom injekcije, slično kao i kod standardne injekcije. Ponekad se može javiti kratkotrajna osjetljivost ili oteklina nakon tretmana, ali to obično brzo prolazi.
Odgovor: Da. Supstrat ne bi trebao imati manje od 1 milijarde trombocita u ml supstrata, a idealno bi bilo da ima 2-3 milijarde ili više. Sustavima koje koristimo u Poliklinici Ivković rutinski dobivamo ukupne doze iznad 10 milijardi što se pokazalo učinkovito u većini slučajeva.
Odgovor: Jedina prava metoda je određivanje krvne slike prije centrifugiranja te brojanje trombocita nakon centrifugiranja. U Poliklinici Ivković rutinski analiziramo sve supstrate.
Odgovor: Osobito je važno da se informirate koji sustav za primjenu se koristi te kolike koncentracije trombocita se mogu postići. Ukoliko je broj trombocita pripravku nizak, tada su i rezultati puno slabiji.
Odgovor: Cijena ovisi o broju aplikacija. U Poliklinici Ivković, priprema i aplikacija visoko-koncentrirane-plazme bogate trombocitima (5x10 x koncentracija) košta 800 eura.
Odgovor: PRP se koristi za razna stanja, uključujući:
Odgovor: PRP (od engl. platelet-rich plasma ili plazma bogata trombocitima) je pripravak dobiven iz vlastite krvi pacijenta. Obogaćen je trombocitima i faktorima rasta, te stimulira prirodni proces regeneracije tkiva.
Nakon što se uzme mala količina krvi, ona se centrifugira kako bi se odvojila plazma bogata trombocitima. Trombociti sadrže faktore rasta koji ubrzavaju prirodno zacjeljivanje tkiva - mišića, tetiva, ligamenata i zglobova.